Fri
Hammerburg: the City of the Percussions
5+
Fri
Hammerburg: the City of the Percussions
5+
Fri
Swan Lake
6+
ballet in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
ñhoreography by Nacho Duato
Odette-Odile — Yulia Lukyanenko
Prince Siegfried — Victor Lebedev
Rothbart — Ivan Zaytsev
Conductor — Pavel Klinichev
Sat
Le Corsaire
12+
ballet in three acts
choreography by Jules Perrot, Marius Petipa, and Pyotr Gusev revised by Nikita Dolgushin
Medora — Prisca Zeisel
Conrad — Ivan Zaytsev
Gulnara — Anastasia Smirnova
Ali — Mikhail Batalov
Conductor — Alexey Repnikov
Sat
Le Corsaire
12+
ballet in three acts
choreography by Jules Perrot, Marius Petipa, and Pyotr Gusev revised by Nikita Dolgushin
Medora — Angelina Vorontsova
Conrad — Ernest Latypov
Ali — Nikita Tchetverikov
Conductor — Alexey Repnikov
Sun
Hammerburg: the City of the Percussions
5+
Sun
Hammerburg: the City of the Percussions
5+
Sun
Tosca
12+
opera in three acts
music by Giacomo Puccini
production by Stanislav Gaudasinsky
Floria Tosca — Maria Litke
Mario Cavaradossi — Sergey Kuzmin
Baron Scarpia — Alexander Kuznetsov
Conductor — Timur Zangiev
Tue
Carmen
12+
opera in four acts
music by Georges Bizet
production by Nacho Duato
Carmen — Irina Shishkova
Don José — Sergey Kuzmin
Micaëla — Anna Dattay
Escamillo — Semyon Antakov
Conductor — Philipp Selivanov
Wed
Carmen
12+
opera in four acts
music by Georges Bizet
production by Nacho Duato
Carmen — Irina Shishkova
Don José — Sergey Kuzmin
Micaëla — Valentina Fedeneva
Escamillo — Semyon Antakov
Conductor — Philipp Selivanov
Thu
Don Quixote
12+
ballet in three acts and a prologue
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa and Alexander Gorsky
Kitri — Prisca Zeisel debut
Basil — Ernest Latypov
Conductor — Pavel Sorokin
Fri
Don Quixote
12+
ballet in three acts and a prologue
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa and Alexander Gorsky
Kitri — Anastasia Smirnova
Basil — Victor Lebedev
Conductor — Pavel Sorokin
Fri
STARRING IVAN VASILIEV
Don Quixote
12+
ballet in three acts and a prologue
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa and Alexander Gorsky
Kitri — Angelina Vorontsova
Basil — Ivan Vasiliev
Conductor — Pavel Sorokin
Sat
The Nutcracker
6+
ballet in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Masha — Prisca Zeisel
The Nutcracker/Prince — Ernest Latypov
Conductor — Alexander Soloviev
Sat
The Nutcracker
6+
ballet in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Masha — Valeria Zapasnikova
The Nutcracker/Prince — Victor Lebedev
Conductor — Alexander Soloviev
Sun
STARRING SERGEI LEIFERKUS
The Lady of the Camellias
Premiere
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Vladimir Kekhman
Baron Douphol — Sergei Leiferkus
Marguerite Gautier — Margarita Shapovalova
Armand Duval — Egor Martynenko
Georges Duval — Alexander Shakhov
Flora Bervoix — Valentina Fedeneva
Conductor — Timur Zangiev
Sun
STARRING SERGEI LEIFERKUS
The Lady of the Camellias
Premiere
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Vladimir Kekhman
Baron Douphol — Sergei Leiferkus
Marguerite Gautier — Margarita Shapovalova
Armand Duval — Sergey Kuzmin
Georges Duval — Alexander Shakhov
Flora Bervoix — Victoria Voytenkova
Conductor — Timur Zangiev
Tue
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Yulia Lukyanenko
Solor — Victor Lebedev
Gamzatti — Anastasia Smirnova
Conductor — Anton Torbeev
Wed
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Angelina Vorontsova
Solor — Nikita Tchetverikov
Gamzatti — Prisca Zeisel
Conductor — Anton Torbeev
Thu
The Queen of Spades
12+
opera in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Stanislav Gaudasinsky
Herman — Fyodor Ataskevich
Prince Eletsky — Boris Pinkhasovich
Lisa — Anna Dattay
The Countess — Ekaterina Egorova
Conductor — Alexander Soloviev
Fri
Stringbruck: the City of the Strings
5+
Fri
Stringbruck: the City of the Strings
5+
Fri
STARRING FARUKH RUZIMATOV
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Ivan Zaytsev
Valeria — Valeria Zapasnikova
Crassus — Marat Shemiunov
Sabina — Irina Perren
Pompeius — Farukh Ruzimatov
Conductor — Karen Durgarian
Sat
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Ernest Latypov
Valeria — Maria Shuvalova
Crassus — Danila Khamzin
Sabina — Anastasia Smirnova
Pompeius — Andrey Kasyanenko
Conductor — Karen Durgarian
Sat
STARRING FARUKH RUZIMATOV
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Nikita Tchetverikov
Valeria — Irina Perren
Crassus — Mikhail Batalov
Sabina — Ekaterina Odarenko
Pompeius — Farukh Ruzimatov
Conductor — Karen Durgarian
Sun
Stringbruck: the City of the Strings
5+
Sun
Stringbruck: the City of the Strings
5+
Sun
Chamber concerts in the foyer of the dress circle
"There's music above us... "
6+
Sun
Die Fledermaus
12+
operetta in three acts
music by Johann Strauss
production by Yulia Prokhorova
Eisenstein — Alexander Shakhov
Rosalinde — Anastasia Barun
Falke — Semyon Antakov
Alfred — Damir Zakirov
Conductor — Alexander Soloviev
Tue
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Prisca Zeisel
Prince Desire — Victor Lebedev
Conductor — Anton Torbeev
Wed
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Prisca Zeisel
Prince Desire — Victor Lebedev
Conductor — Anton Torbeev
Thu
STARRING SERGEI LEIFERKUS
The Lady of the Camellias
Premiere
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Vladimir Kekhman
Baron Douphol — Sergei Leiferkus
Marguerite Gautier — Margarita Shapovalova
Armand Duval — Sergey Kuzmin
Georges Duval — Boris Pinkhasovich debut
Flora Bervoix — Victoria Voytenkova
Conductor — Alexander Soloviev
Fri
Trumpetdorf: the City of the Winds
5+
Fri
Trumpetdorf: the City of the Winds
5+
Fri
STARRING NIKOLAY TSISKARIDZE
La Fille mal gardée
6+
ballet in three acts
music by Louis Joseph Ferdinand Hérold
choreography by Frederick Ashton
Lise — Angelina Vorontsova
Colas — Nikita Tchetverikov
Simone — Nikolay Tsiskaridze
Conductor — Alexander Soloviev
Sun
The Little Humpbacked Horse
6+
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
choreography by Alexander Radunsky staging by Mikhail Messerer
Ivan — Ivan Zaytsev
Tsar Maiden — Yulia Lukyanenko
Humpbacked Horse — Veronika Markova
Conductor — Pavel Sorokin
Sun
The Little Humpbacked Horse
6+
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
choreography by Alexander Radunsky staging by Mikhail Messerer
Ivan — Victor Lebedev
Tsar Maiden — Prisca Zeisel
Humpbacked Horse — Anna Kuligina
Sea Princess — Irina Perren
Conductor — Pavel Sorokin
Mon
GORKY MOSCOW ART THEATRE TOUR
Yesenin’s Women
16+
production by Galina Polishuk
Sergey Yesenin — Andrey Veshkurtsev
Yesenin’s Mother — Ekaterina Strizhenova
Isadora Duncan — Ekaterina Volkova
Zina Reich — Alisa Grebenshchikova
Galya Benislavskaya — Kristina Shmyrina
Sonya Tolstaya — Natalia Medvedeva
Marienhof — Nikolay Korotaev
Tue
GORKY MOSCOW ART THEATRE TOUR
Yesenin’s Women
16+
production by Galina Polishuk
Sergey Yesenin — Andrey Veshkurtsev
Yesenin’s Mother — Ekaterina Strizhenova
Isadora Duncan — Ekaterina Volkova
Zina Reich — Alisa Grebenshchikova
Galya Benislavskaya — Agnia Kuznetsova
Sonya Tolstaya — Natalia Medvedeva
Marienhof — Nikolay Korotaev
Wed
Romeo and Juliet
12+
ballet in two acts
music by Sergey Prokofiev
ñhoreography by Nacho Duato
Romeo — Ivan Zaytsev
Juliet — Angelina Vorontsova
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Thu
Romeo and Juliet
12+
ballet in two acts
music by Sergey Prokofiev
ñhoreography by Nacho Duato
Romeo — Nikita Tchetverikov
Juliet — Anastasia Smirnova
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Fri
Meeting in Orchestria
5+
Fri
Meeting in Orchestria
5+
Fri
Die Zauberflöte
12+
opera in two acts
music by Wolfgang Amadeus Mozart
production by Pet Halmen
Tamino — Damir Zakirov debut
Papageno — Alexander Shakhov
The Queen of the Night — Svetlana Moskalenko
Pamina — Polina Lapteva debut
Sarastro — Alexander Bezrukov
Conductor — Philipp Selivanov
Sat
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Anna Kuligina
Prince — Ernest Latypov
Conductor — Alexander Soloviev
Sat
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Angelina Vorontsova
Prince — Ivan Zaytsev
Conductor — Alexander Soloviev
Sun
The Bright Stream
6+
ballet in three acts
music by Dmitry Shostakovich
choreography by Alexander Omar
Zina — Valeria Zapasnikova
Pyotr — Nikita Tchetverikov
Ballerina — Irina Perren
Ballet dancer — Victor Lebedev
Chairman — Alexander Omar
Chairman’s wife — Guilherme Vicente
Galya — Veronika Markova
Tractor driver — Mikhail Batalov
Conductor — Pavel Klinichev
Sun
The Bright Stream
6+
ballet in three acts
music by Dmitry Shostakovich
choreography by Alexander Omar
Zina — Prisca Zeisel
Pyotr — Nikita Tchetverikov
Ballerina — Irina Perren
Ballet dancer — Victor Lebedev
Chairman — Ivan Zaytsev
Chairman’s wife — Marat Shemiunov
Galya — Anastasia Smirnova
Tractor driver — Ernest Latypov
Conductor — Pavel Klinichev