Wed
Laurencia
12+
ballet in two acts
music by Alexander Krein
ñhoreography by Vakhtang Chabukiani revised by Mikhail Messerer
Laurencia — Ekaterina Borchenko
Frondoso — Ivan Vasiliev
Thu
Laurencia
12+
ballet in two acts
music by Alexander Krein
ñhoreography by Vakhtang Chabukiani revised by Mikhail Messerer
Laurencia — Ekaterina Borchenko
Frondoso — Ivan Zaytsev
Thu
Laurencia
12+
ballet in two acts
music by Alexander Krein
ñhoreography by Vakhtang Chabukiani revised by Mikhail Messerer
Laurencia — Ekaterina Borchenko
Frondoso — Ivan Vasiliev
Fri
Tosca
12+
opera in three acts
music by Giacomo Puccini
production by Stanislav Gaudasinsky
Mario Cavaradossi — Fyodor Ataskevich
Baron Scarpia — Nikolay Kopylov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Sat
Cipollino
6+
ballet for children in two acts
music by Karen Khachaturian
ñhoreography by Genrikh Mayorov
Cipollino — Alexey Kuznetsov
Radish — Anna Kuligina
Magnolia — Daria Elmakova
Conductor — Valentin Bogdanov
Sat
Cipollino
6+
ballet for children in two acts
music by Karen Khachaturian
ñhoreography by Genrikh Mayorov
Magnolia — Irina Kosheleva
Count Cherry — Victor Lebedev
Conductor — Valentin Bogdanov
Sun
Un ballo in maschera
12+
opera in three acts
music by Giuseppe Verdi
production by Andrejs Zagars
Gustav — Fyodor Ataskevich
Renato — Dmitry Darov
Amelia — Maria Litke
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Wed
Multiplicity. Forms of Silence and Emptiness
12+
ballet in two acts
music by Johann Sebastian Bach
ñhoreography by Nacho Duato
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Thu
Multiplicity. Forms of Silence and Emptiness
12+
ballet in two acts
music by Johann Sebastian Bach
ñhoreography by Nacho Duato
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Fri
La traviata
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Stanislav Gaudasinsky
Violetta — Natalia Mironova
Alfredo — Dmitry Golovnin
Germont — Dmitry Darov
Sat
Multiplicity. Forms of Silence and Emptiness
12+
ballet in two acts
music by Johann Sebastian Bach
ñhoreography by Nacho Duato
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Sun
La Bohème
12+
opera in four acts
music by Giacomo Puccini
production by Arnaud Bernard
Rodolfo — Fyodor Ataskevich
Mimì — Olga Tolkmit
Marcello — Boris Pinkhasovich
Musetta — Svetlana Moskalenko
Conductor — Peter Feranec
Tue
Rusalka
16+
opera in three acts
music by Antonín Dvořák
production by Igor Konyaev
Rusalka — Tatiana Ryaguzova
The Prince — Dmitry Golovnin
The Foreign Princess — Maria Litke
Conductor — Peter Feranec
Wed
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Irina Perren
Lilac Fairy — Ekaterina Borchenko
Thu
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Irina Perren
Lilac Fairy — Ekaterina Borchenko
Fri
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Irina Perren
Sat
Iolanta
6+
opera in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Sergey Shepelyov
Iolanta — Olga Tolkmit
Count Vaudémont — Dmitry Karpov
Ibn-Hakkia — Nikolay Kopylov
Conductor — Valentin Bogdanov