Tue
Le Pavillon d’Armide. Shéhérazade
Russian Seasons of the 21st Century Festival
Starring Yulia Makhalina, Andrey Merkuryev, Nikolai Tsiskaridze
Wed
Le Pavillon d’Armide. Shéhérazade
Russian Seasons of the 21st Century Festival
Starring Yulia Makhalina, Andrey Merkuryev, Nikolai Tsiskaridze
Thu
Le Pavillon d’Armide. Shéhérazade
Russian Seasons of the 21st Century Festival
Starring Yulia Makhalina, Andrey Merkuryev, Nikolai Tsiskaridze
Wed
Don Quixote
12+
ballet in three acts and a prologue
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa and Alexander Gorsky
Kitri — Olesya Novikova
Thu
Don Quixote
12+
ballet in three acts and a prologue
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa and Alexander Gorsky
Basil — Ivan Vasiliev
Fri
Rusalka
16+
opera in three acts
music by Antonín Dvořák
production by Igor Konyaev
Rusalka — Gelena Gaskarova
The Prince — Fyodor Ataskevich
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Sat
Don Quixote
12+
ballet in three acts and a prologue
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa and Alexander Gorsky
Kitri — Anastasia Matvienko
Basil — Ivan Vasiliev
Sun
Don Quixote
12+
ballet in three acts and a prologue
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa and Alexander Gorsky
Kitri — Tatiana Miltseva
Basil — Mikhail Sivakov
Sun
Iolanta
6+
opera in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Sergey Shepelyov
Iolanta — Tatiana Ryaguzova
Count Vaudémont — Khachatur Badalyan
Robert — Boris Pinkhasovich
Conductor — Valentin Bogdanov
Tue
Un ballo in maschera
12+
opera in three acts
music by Giuseppe Verdi
production by Andrejs Zagars
Gustav — Fyodor Ataskevich
Renato — Dmitry Darov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Wed
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Odette-Odile — Ekaterina Borchenko
Prince Siegfried — Marat Shemiunov
Pas de trois — Victor Lebedev
Thu
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Prince Siegfried — Marcelo Gomes
The Evil Genius — Ivan Vasiliev
Pas de trois — Victor Lebedev
Fri
The Queen of Spades
12+
opera in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Stanislav Gaudasinsky
Herman — Victor Aleshkov
Prince Eletsky — Boris Pinkhasovich
Lisa — Maria Litke
The Countess — Nina Romanova
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Sat
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Odette-Odile — Oksana Bondareva
Sun
Cinderella
6+
opera in two acts
music by Boris Asafiev
production by Olga Mukhortova
Cinderella — Svetlana Monchak
Prince — Alexander Kuznetsov
Conductor — Valentin Bogdanov
Sun
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Prince Siegfried — Marcelo Gomes
The Evil Genius — Ivan Vasiliev
Pas de trois — Victor Lebedev
Wed
Romeo and Juliet
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Oleg Vinogradov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Thu
Romeo and Juliet
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Oleg Vinogradov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Fri
Romeo and Juliet
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Oleg Vinogradov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Sat
Tosca
12+
opera in three acts
music by Giacomo Puccini
production by Stanislav Gaudasinsky
Mario Cavaradossi — Fyodor Ataskevich
Baron Scarpia — Edem Umerov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Sun
La traviata
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Stanislav Gaudasinsky
Violetta — Svetlana Monchak
Alfredo — Dmitry Karpov
Germont — Roman Burdenko
Mon
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Olesya Novikova