Fri
Manon Lescaut
opera in four acts, concert performance of the opera
music by Giacomo Puccini
Chevalier des Grieux — Vladimir Galouzine
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Sat
Sun
Manon Lescaut
opera in four acts, concert performance of the opera
music by Giacomo Puccini
Manon Lescaut — Nataliya Tymchenko
Chevalier des Grieux — Vladimir Galouzine
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Tue
La traviata
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Stanislav Gaudasinsky
Violetta — Natalia Mironova
Alfredo — Dmitry Karpov
Germont — Dmitry Darov
Wed
La Bohème
12+
opera in four acts
music by Giacomo Puccini
production by Arnaud Bernard
Rodolfo — Fyodor Ataskevich
Mimì — Tatiana Ryaguzova
Conductor — Peter Feranec
Thu
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Odette-Odile — Ekaterina Borchenko
Prince Siegfried — Victor Lebedev
Fri
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Odette-Odile — Ekaterina Borchenko
Prince Siegfried — Victor Lebedev
Sat
Un ballo in maschera
12+
opera in three acts
music by Giuseppe Verdi
production by Andrejs Zagars
Gustav — Fyodor Ataskevich
Renato — Dmitry Darov
Amelia — Maria Litke
Conductor — Daniele Rustioni
Sun
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Odette-Odile — Irina Kosheleva
Prince Siegfried — Marat Shemiunov
Tue
Pagliacci
12+
opera in two acts and a prologue
music by Ruggero Leoncavallo
production by Liliana Cavani
Canio — Vladimir Galouzine
Nedda — Svetlana Monchak
Tonio — Gevorg Hakobyan
Silvio — Boris Pinkhasovich
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Wed
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Oksana Bondareva
Lilac Fairy — Ekaterina Borchenko
Thu
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Oksana Bondareva
Lilac Fairy — Ekaterina Borchenko
Fri
Iolanta
6+
opera in two acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Sergey Shepelyov
Iolanta — Maria Litke
Count Vaudémont — Dmitry Karpov
Ibn-Hakkia — Nikolay Kopylov
Conductor — Valentin Bogdanov
Sat
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Ekaterina Borchenko
Prince Desire — Victor Lebedev
Sun
Tosca
12+
opera in three acts
music by Giacomo Puccini
production by Stanislav Gaudasinsky
Mario Cavaradossi — Vladimir Galouzine
Baron Scarpia — Nikolay Kopylov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Sun
La traviata
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Stanislav Gaudasinsky
Violetta — Svetlana Monchak
Alfredo — Dmitry Golovnin
Germont — Nikolay Kopylov
Mon
Don Quixote
12+
ballet in three acts and a prologue
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa and Alexander Gorsky
Wed
Rusalka
16+
opera in three acts
music by Antonín Dvořák
production by Igor Konyaev
Rusalka — Tatiana Ryaguzova
The Prince — Dmitry Karpov
Conductor — Peter Feranec
Thu
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa revised by Vladimir Ponomaryov and Vakhtang Chabukiani
Nikiya — Irina Kosheleva
Solor — Victor Lebedev
Conductor — Valentin Bogdanov
Fri
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa revised by Vladimir Ponomaryov and Vakhtang Chabukiani
Nikiya — Ekaterina Borchenko
Solor — Victor Lebedev
Conductor — Valentin Bogdanov