Sat
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Anastasia Smirnova
Prince — Ernest Latypov
Sat
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Angelina Vorontsova
Prince — Ivan Zaytsev
Sun
STARRING SERGEI LEIFERKUS
The Lady of the Camellias
Premiere
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Vladimir Kekhman
Baron Douphol — Sergei Leiferkus
Armand Duval — Egor Martynenko
Georges Duval — Alexander Shakhov
Flora Bervoix — Victoria Voytenkova
Mon
Chamber concerts in the foyer of the dress circle
Performance for Children after the opera by Dmitry Shostakovich and the tale by Alexander Pushkin
The Tale of the Priest and of His Workman Balda
6+
Tue
Giselle, ou Les Wilis
6+
fantasy ballet in two acts
music by Adolphe Adam
ñhoreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa
Giselle — Prisca Zeisel
Count — Ernest Latypov
Thu
Carmen
12+
opera in four acts
music by Georges Bizet
production by Nacho Duato
Carmen — Irina Shishkova
Don José — Sergey Kuzmin
Micaëla — Anna Dattay
Escamillo — Semyon Antakov
Fri
STARRING IVAN VASILIEV
Don Quixote
12+
ballet in three acts and a prologue
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa and Alexander Gorsky
Kitri — Angelina Vorontsova
Basil — Ivan Vasiliev
Sat
STARRING SERGEI LEIFERKUS
The Lady of the Camellias
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Vladimir Kekhman
Baron Douphol — Sergei Leiferkus
Armand Duval — Sergey Kuzmin
Georges Duval — Boris Pinkhasovich
Flora Bervoix — Victoria Voytenkova
Sun
The Little Humpbacked Horse
6+
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
choreography by Alexander Radunsky staging by Mikhail Messerer
Ivan — Ivan Zaytsev
Tsar Maiden — Yulia Lukyanenko
Sun
The Little Humpbacked Horse
6+
ballet in three acts
music by Rodion Shchedrin
choreography by Alexander Radunsky staging by Mikhail Messerer
Ivan — Victor Lebedev
Tsar Maiden — Prisca Zeisel
Humpbacked Horse — Anna Kuligina
Sea Princess — Irina Perren
Mon
GORKY MOSCOW ART THEATRE TOUR
Unexpectedly
Petersburg premiere
16+
production by Galina Polishuk
Senya — Marat Basharov
Galya — Ekaterina Volkova
Katya — Alisa Grebenshchikova
Lusya — Agnia Kuznetsova
Buriy — Nikolay Korotaev
Oleg — Andrey Veshkurtsev
Wed
The Oprichnik
12+
opera in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Sergey Novikov
Andrey Morozov — Ivan Gyngazov
Boyarynya Morozova — Ekaterina Egorova
Prince Vyazminsky — Alexey Tikhomirov
Basmanov — Victoria Voytenkova
Prince Zhemchuzhny — Alexander Bezrukov
Thu
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Angelina Vorontsova
Prince Desire — Nikita Tchetverikov
Fri
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Prisca Zeisel
Prince Desire — Victor Lebedev
Sat
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Nikita Tchetverikov
Valeria — Valeria Zapasnikova
Crassus — Marat Shemiunov
Sabina — Irina Perren
Pompeius — Farukh Ruzimatov
Sun
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Ernest Latypov
Crassus — Danila Khamzin
Sabina — Anastasia Smirnova
Pompeius — Andrey Kasyanenko
Sun
Spartacus
12+
ballet in two acts
music by Aram Khachaturian
choreography by George Kovtun
Spartacus — Ivan Zaytsev
Valeria — Irina Perren
Crassus — Mikhail Batalov
Sabina — Ekaterina Odarenko
Pompeius — Farukh Ruzimatov
Mon
Chamber concerts in the foyer of the dress circle
Olga Volkova Recital Eugène Ysaÿe
Six Sonatas for Violin Solo
6+
Tue
Die Fledermaus
12+
operetta in three acts
music by Johann Strauss
production by Yulia Prokhorova
Eisenstein — Alexander Shakhov
Rosalinde — Anastasia Barun
Falke — Semyon Antakov
Alfred — Damir Zakirov
Adele — Svetlana Moskalenko
Wed
Swan Lake
6+
ballet in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
ñhoreography by Nacho Duato
Odette-Odile — Yulia Lukyanenko
Prince Siegfried — Victor Lebedev
Thu
Swan Lake
6+
ballet in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
ñhoreography by Nacho Duato
Odette-Odile — Angelina Vorontsova
Prince Siegfried — Nikita Tchetverikov
Rothbart — Ivan Zaytsev
Fri
Swan Lake
6+
ballet in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
ñhoreography by Nacho Duato
Odette-Odile — Prisca Zeisel
Prince Siegfried — Ernest Latypov
Sat
Romeo and Juliet
12+
ballet in two acts
music by Sergey Prokofiev
ñhoreography by Nacho Duato
Romeo — Nikita Tchetverikov
Juliet — Anastasia Smirnova
Sun
Romeo and Juliet
12+
ballet in two acts
music by Sergey Prokofiev
ñhoreography by Nacho Duato
Romeo — Ernest Latypov
Juliet — Valeria Zapasnikova
Mon
Chamber concerts in the foyer of the dress circle
Mayakovsky & Yesenin
Semyon Antakov Recita
6+
Tue
Giselle, ou Les Wilis
6+
fantasy ballet in two acts
music by Adolphe Adam
ñhoreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa
Giselle — Angelina Vorontsova
Wed
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Yulia Lukyanenko
Solor — Ernest Latypov
Gamzatti — Anastasia Smirnova
Thu
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Nacho Duato after Marius Petipa
Nikiya — Prisca Zeisel
Solor — Victor Lebedev
Gamzatti — Valeria Zapasnikova
Fri
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Anna Kuligina
Prince — Ivan Zaytsev
Sat
Cinderella
6+
ballet in three acts
music by Sergey Prokofiev
choreography by Rostislav Zakharov revised by Mikhail Messerer
Cinderella — Angelina Vorontsova
Prince — Nikita Tchetverikov
Sun
Carmen
12+
opera in four acts
music by Georges Bizet
production by Nacho Duato
Carmen — Irina Shishkova
Don José — Sergey Kuzmin
Micaëla — Anna Dattay
Escamillo — Semyon Antakov