Fri
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Oksana Bondareva
Sat
The Sleeping Beauty
6+
ballet in three acts and a prologue
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Nacho Duato
Princess Aurora — Ekaterina Borchenko
Prince Desire — Victor Lebedev
Sun
The Queen of Spades
12+
opera in three acts
music by Pyotr Tchaikovsky
production by Stanislav Gaudasinsky
Herman — Vladimir Galouzine
Count Tomsky — Nikolay Kopylov
Prince Eletsky — Boris Pinkhasovich
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Tue
In memory of Nikita Dolgushin
Giselle, ou Les Wilis
6+
fantasy ballet in two acts
music by Adolphe Adam
ñhoreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa
Conductor — Valentin Bogdanov
Wed
In memory of Nikita Dolgushin
Giselle, ou Les Wilis
6+
fantasy ballet in two acts
music by Adolphe Adam
ñhoreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa
Giselle — Irina Kosheleva
Conductor — Valentin Bogdanov
Thu
Tosca
12+
opera in three acts
music by Giacomo Puccini
production by Stanislav Gaudasinsky
Floria Tosca — Maria Litke
Mario Cavaradossi — Vladimir Galouzine
Baron Scarpia — Nikolay Kopylov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Fri
In memory of Nikita Dolgushin
Giselle, ou Les Wilis
6+
fantasy ballet in two acts
music by Adolphe Adam
ñhoreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa
Giselle — Anastasia Soboleva
Count — Victor Lebedev
Conductor — Valentin Bogdanov
Sat
Cipollino
6+
ballet for children in two acts
music by Karen Khachaturian
ñhoreography by Genrikh Mayorov
Cipollino — Alexey Kuznetsov
Magnolia — Irina Kosheleva
Count Cherry — Ivan Zaytsev
Conductor — Valentin Bogdanov
Sun
Grand Prix of The Mikhailovsky Theatre
Charity Project
Soloists of The Mikhailovsky Theatre — Ekaterina Borchenko, Angelina Vorontsova, Irina Perren, Anastasia Soboleva, Ivan Vasiliev, Ivan Zaytsev, Victor Lebedev
Guest solists — Kristina Shapran, OlgaSmirnova, Sergey Polunin
Tue
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa revised by Vladimir Ponomaryov and Vakhtang Chabukiani
Nikiya — Irina Perren
Solor — Ivan Vasiliev
Wed
La Bayadère
12+
ballet in three acts
music by Ludwig Minkus
choreography by Marius Petipa revised by Vladimir Ponomaryov and Vakhtang Chabukiani
Nikiya — Ekaterina Borchenko
Solor — Victor Lebedev
Fri
Un ballo in maschera
12+
opera in three acts
music by Giuseppe Verdi
production by Andrejs Zagars
Gustav — Dmitry Karpov
Renato — Dmitry Darov
Amelia — Maria Litke
Conductor — Valentin Bogdanov
Sat
Laurencia
12+
ballet in two acts
music by Alexander Krein
ñhoreography by Vakhtang Chabukiani revised by Mikhail Messerer
Laurencia — Angelina Vorontsova
Frondoso — Ivan Vasiliev
Sun
Laurencia
12+
ballet in two acts
music by Alexander Krein
ñhoreography by Vakhtang Chabukiani revised by Mikhail Messerer
Laurencia — Valeria Zapasnikova
Frondoso — Marat Shemiunov
Sun
Laurencia
12+
ballet in two acts
music by Alexander Krein
ñhoreography by Vakhtang Chabukiani revised by Mikhail Messerer
Laurencia — Angelina Vorontsova
Frondoso — Ivan Zaytsev
Tue
Manon Lescaut
opera in four acts, concert performance of the opera
music by Giacomo Puccini
Chevalier des Grieux — Fyodor Ataskevich
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Wed
Le Corsaire
12+
ballet in two acts
music by Adolphe Adam, Cesare Pugni, Léo Delibes, Riccardo Drigo, and Pyotr Oldenburgsky
choreography by Jules Perrot, Marius Petipa, and Pyotr Gusev revised by Farukh Ruzimatov
Conrad — Ivan Zaytsev
Thu
Pagliacci
12+
opera in two acts and a prologue
music by Ruggero Leoncavallo
production by Liliana Cavani
Nedda — Svetlana Monchak
Tonio — Alexander Kuznetsov
Conductor — Mikhail Tatarnikov
Fri
Le Corsaire
12+
ballet in two acts
music by Adolphe Adam, Cesare Pugni, Léo Delibes, Riccardo Drigo, and Pyotr Oldenburgsky
choreography by Jules Perrot, Marius Petipa, and Pyotr Gusev revised by Farukh Ruzimatov
Medora — Irina Kosheleva
Conrad — Mikhail Sivakov
Sat
Le Corsaire
12+
ballet in two acts
music by Adolphe Adam, Cesare Pugni, Léo Delibes, Riccardo Drigo, and Pyotr Oldenburgsky
choreography by Jules Perrot, Marius Petipa, and Pyotr Gusev revised by Farukh Ruzimatov
Medora — Oksana Bondareva
Conrad — Andrey Kasyanenko
Ali — Victor Lebedev
Sat
La traviata
12+
opera in two acts
music by Giuseppe Verdi
production by Stanislav Gaudasinsky
Violetta — Natalia Mironova
Alfredo — Fyodor Ataskevich
Germont — Nikolay Kopylov
Fri
Swan Lake
6+
ballet in four acts
music by Pyotr Tchaikovsky
choreography by Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorsky, Asaf Messerer revised by Mikhail Messerer
Prince Siegfried — Victor Lebedev
Sat
Der fliegende Holländer
16+
opera in three acts
music by Richard Wagner
production by Vasily Barkhatov
The Dutchman — Andrey Maslakov
Daland — Stanislav Shvets
Senta — Maria Litke
Erik — Dmitry Golovnin